JEZINKY

Bylo nebylo…

Bylo nebylo…

Za kůrou šedou tak, že by se dala krájet, se jedné hudebnici uhnízdil nápad. Nejprve byl autoimunitním systémem okamžitě vyhodnocen jako cizorodé těleso a systematicky vypuzován, pro jeho dobrosrdečnou povahu a cit pro detail se však po jisté době stal oblíbencem všech domácích neuronů a získal tak jejich podporu v boji o právo na svou existenci. V důsledku tohoto zvratu dala Tereza (dále již jen Tereza) dohromady šestici ženských hlasů, pro něž začala psát úpravy českých a romských lidových písní či své autorské skladby. Sextet jako formát byl vybrán z toho důvodu, že v šestihlase je možné obsáhnout zajímavější harmonie a ještě přitom zbývá dost prostoru pro vylomeniny. Když jednoho dne došlo na výběr názvu skupiny, shodly se její členky na tom, že by bylo společensky prospěšné, kdyby se v něm alespoň symbolicky vyhranily vůči nesmyslnému trendu hladovění, kterému mnohé ženy propadají za účelem získání útlejší postavy. Několik koncertů pak skupina odzpívala pod úderným názvem JEZ! V ústním podání však opakovaně docházelo k nedorozuměním s organizátory hudebních akcí, kteří v několika případech očekávali produkci anglické rockové skupiny YES. Název tedy bylo třeba odlišit a ujal se návrh, že by v něm měly být zastoupeny rovněž různé etnografické skupiny. Přes původní JEZ AZTÉKY a JEZ MAYE byl nakonec odhlasován nynější název JEZINKY.

Tereza Staňková  Jsem především vrcholový spáč. Akustické aktivity jsou mojí snahou zůstat vzhůru alespoň část dne.  Protože jsem schopna skládat v polospánku, působím jako celkem činorodý jedinec, za což občas sklízím nezasloužený obdiv. Ve stavu bdělosti vedu pěveckou skupinu Carillon, dětský sbor Sborůvky a učím zpěv v ZUŠ Jana Hanuše a soukromě. Zpívám své písně s kapelou i bez, skládám pro jiné interprety a samozřejmě pro JEZINKY!

Šárka Pichrtová Bránu do světa hudby mi v dětství otevřela dědečkova heligonka. Od té doby šťastně pobývám za branou, učinila jsem několik pokusů v osvojení si hry na pár dalších nástrojů, nárazově píši texty a hudbu (především pro skupinu BABYlon Band, kde též působím), několik let jsem zpívala ve smíšeném sboru a nyní mám to potěšení doplňovat řady Jezinčích sopránů. Mým snem je zazpívat si duet s někým, kdo zpívá ze spaní.

Alena Libánská Ráda zpívám! A to v podstatě neustále, na zkouškách, doma, v práci, cestou do práce i na výletech. Díky studiu etnomuzikologie jsem se vydala do krajin bulharské a romské hudby. V současné době zpívám kromě a-capelly Jezinky ještě v kapele Džezvica (kde občas přifukuju na příčku) a pilně trénuju východňárské halekačky a techniku CVT. PS přátelé mě pokládají za člověka stále nadšeného a veselého…
Monika Fomínová Začalo to mojí maminkou, která se mnou v dětství s neúnavnou trpělivostí omílala mé oblíbené lidovky a dědečkem, který mi týden co týden poskytoval garde cestou na sborové „krákorání“. Když jsem se později zamilovala do klasické kytary, věnovala jsem pár dlouhých let vystupování před věrnými čtyřmi stěnami mého pokojíčku. Později jsem zjistila, že hudba přináší radost lidem – nikoliv stěnám, a tak se již pár let učím sólovému zpěvu ve škole Wunderbaro. Něco mi chybělo, a už dva roky vím, co to bylo :). Jezinky, které mi pomáhají tu radost tvořit.
Romana Šimková  Počátky zpívání mám spojené s MŠ a partou zvanou Vlaštovky, se kterou jsme obráželi oslavy a výročí typu MDŽ. Následovalo „sborové angažmá“ na ZUŠ, kde jsem si přidala hru na klavír a okrajově baskytaru. Postupně jsem přešla ke zpěvu sólovému a od sopránu k altu, ovlivněná mj. tradiční frýdlanstkou jazzovou dílnou a vedením osvíceného učitele hudby a kapelmajstra. A pak? To jsem potkala Terezu a výzvu v podobě Jezinek. Letos je to 6let a těším se na výzvy další :)
Alena Buljatová Narozená ve sborové Mekce  – Liberci, zpívat ve sboru jsem začala v šesti letech. Od té doby si nedovedu představit život bez skupinového, nejlépe acapellového zpívání. Baví mě střídat žánry, prošla jsem si bluesovou kapelou, spolky, které se zabývají renesanční a barokní hudbou, popovou acapellou… Díky barvě svého hlasu jsem většinou zastupovala nedostatkové tenory, v Jezinkách dokonce bas! Učím angličtinu a  hudební výchovu na základní škole a je skvělé vidět, že když se dělá muzika, tak to prostě baví všechny!
close
Facebook Iconnáš Soundcloud profilnáš Soundcloud profil